Rozhovory

ROZHOVORY – POLITIKA

Zahájení prací, které měli dát občanům města letní bazénové koupaliště, Karlovy Vary nemají. Realizace stále čeká na politika, který pro občany města tuto jinde běžnou službu zajistí. Občané Karlových Varů v letních měsících jezdí na koupaliště do Ostrova, Klášterce nebo do Německa. 

Další politické reprezentace již o prioritě, kterou si v panelové diskusi přáli občané Karlových Varů nepokračovali i přesto, že téma bazén c čistou vodou bylo na prvním místě.

Michal Riško se stal historicky prvním karlovarským politikem, který ze soukromých rukou vykoupil hned dvě sportoviště. Bývalé AC Start, které zprivatizovali podnikatelé a dokonce za zvláštní pořízeni padla i soudí rozhodnutí. Další byl tribuny na FC Slavia v Drahovicích, které jiní politici prodali soukromému investorovi k zastavění.

Opět se jednalo o politiky, kteří v období divoké privatizace doslova bezhlavě vše co jim přišlo pod ruce, tak rozprodali a utržené peníze jen hloupě utratili.

První rozšíření kapacit ubytování pro seniory v Karlových Varech po desítkách let politických slibů udělali politici Michal Riško a Čestmír Bruštík, kteří od slibů jiných politiků splnili to, co občanům předchozí mluvkové jen slibovali. 

Navíc Michal Riško dojednal navýšená lůžka zařadit do dotovaných lůžek Karlovarským krajem, a tak snížil do budoucna náklady města na jejich provoz, které významně zlevnily městu náklad na jejich provozování.  

Stavby státu vrostlé do infrastruktury měst často komplikují situaci, kdy se rozhodují věci spojené s jejich údržbou a opravami, ke který se ne vždy stát staví zcela otevřeně.  

Vyzískání dotace od státu, které daleko převyšuje 50% je další věc, které významně ulevila rozpočtu města.

Drahé a nákladné opravy opěrných zdí lze v některých případech ekonomicky využít tak, aby město nemělo jen spojené náklady s jejich údržbou, ale bylo schopné je efektivně využívat.

Tyto náklady spojené s opravami města bylo možné v minulosti hradit částečně s dotačních zdrojů, ale těch v minulosti politici nevyužily. Město má proto břímě zcela na svých bedrech.

Důležité rozhodnutí, které může rozvinutím předat občanům městy mnohé výhody bylo spuštěno a čeká na manažera, který dokončí projekt do celé šíře jeho reálných možností. 

Asi nejdůležitější je, že tato technologie nebyla zneužita podle pražského návodu,  který skončil u soudu v kauze OPEN CARD. 

Uhlídat často skrytého „otesánka“ v projektech nebývá vždy jednoduché. 

Celý proces stěhování vyvolala už nedostačují kapacita pro Dětské krizové centrum. Na druhé straně bylo volná kapacita po ČSU a FÚ. Akce kulový blesk, jak ji nazvali novináři zajistila efektivní využití jedné budovy a uvolnění druhé budovy v majetku města, která byla zatížena pro město nevýhodným pronájmem.  

Vilu dnes současní politici směnili za jiné pozemky a tak, myšlenka o tom, že za utržené peníze město pořídí startovací byty úplně zanikla.

Přejít nahoru